مهر در گزارشی بررسی كرد؛

عوامل ناکامی استقلال در 10 سال

عوامل ناکامی استقلال در 10 سال

ساماس: تیم فوتبال استقلال در ۱۰ سال گذشته نتایجی گرفته که هیچگاه با موفقیت همراه نبوده و این عدم توفیق آنها در این سال ها می تواند علل گوناگونی داشته باشد.به گزارش ساماس به نقل از مهر، آخرین باری که تیم استقلال موفق به قهرمانی در لیگ برتر شد، فصل ۹۲-۹۱ است که این موفقیت با مدیریت علی فتح الله زاده و هدایت امیر قلعه نویی برای آبی پوشان رقم خورد. شاید روزی که آبی ها جام قهرمانی را در سال ۹۲ بالای سر بردند، بدبین ترین هواداران آن هم تصور نمی کردند تا ۸ سال آینده شاهد صحنه ای مشابه نخواهند بود.
آبی پوشان در ۸ سال قبل هیچگاه موفق به تکرار قهرمانی در لیگ برتر نشده و تنها یک مرتبه توانستند قهرمان جام حذفی شوند و این تنها افتخارات این تیم در دهه ۹۰ است.
با بررسی عملکرد استقلال در این سال ها و ریشه یابی ناکامی های آن، به علل گوناگونی در این خصوص خواهیم رسید. دلایلی که عمده ترین آنرا میتوان بی ثباتی دانست. بی ثباتی که از هیات مدیره و مدیرعامل شروع می شود، به کادر فنی می رسد و به بازیکن ختم می شود. به صورت خلاصه میتوان گفت این باشگاه در دهه ۹۰ با ۹ تغییر مدیریتی و ۱۱ تغییر سرمربی روبه رو شده است که این تعداد برای کمتر از یک دهه واقعاً زیاد است.
آخرین مدیر قهرمان استقلال
آبی پوشان در فصل ۹۱-۹۰ در حالی قهرمان می شوند که مدیریت این باشگاه بر عهده علی فتح الله زاده بود. فتح الله زاده که یکی از پر افتخارترین مدیران تاریخ باشگاه استقلال است و تیم تحت مدیریت وی قهرمانی ها و افتخارات زیادی را به دست آورده، اما یک سال پس از این قهرمانی از سمت خود کنار می رود.

علی فتح الله زاده پرافتخارترین مدیر پس از انقلاب در استقلال که آخرین قهرمانی در لیگ برتر هم با مدیریت وی به دست آمد
پس از علی فتح الله زاده، بهرام افشارزاده بعنوان مدیرعامل جدید استقلال معرفی می شود و وی چیزی در حدود یک سال و ۳ ماه مدیریت این باشگاه را بر عهده دارد.
بعد از کنار رفتن افشارزاده اتفاق جالبی می افتد و رضا حسنی خو حکم مدیریت استقلال را می گیرد اما عمر مدیریت وی تنها ۳ روز است و او بدون آنکه وارد ساختمان باشگاه شود، بعد از ۳ روز از دریافت حکم از این کار استعفا می دهد.
آغاز حملات هواداری و هجمه بر مدیران
سید رضا افتخاری مدیر بعدی آبی پوشان است که در مرداد ۹۵ کار را در دست می گیرد و عملاً پس از افشارزاده مدیر بعدی آبی پوشان می شود. تنها قهرمانی آبی ها در جام حذفی پس از آخرین قهرمانی آنها در لیگ با مدیریت افتخاری و مربیگری وینفرد شفر آلمانی به دست می آید.
عمر مدیریت افتخاری در استقلال هم زیاد نیست و او که در همین مدت با هجمه ها و انتقادات زیادی از جانب هواداران مواجه بود، پیش از آنکه دومین سال حضورش در این باشگاه را تجربه کند از کار کنار رفته تا مدیر بعدی جای او را بگیرد.
رکورددار انتقاد
این بار نوبت به امیر حسین فتحی رسید تا نقش مدیرعامل را در این باشگاه ایفا نماید. شاید رکورد هجمه و انتقاد ضد مدیران استقلال، در دست امیر حسین فتحی باشد و هیچ مدیری به اندازه وی طعم انتقاد از جانب هواداران و پیشکسوتان را نچشید. فتحی هم کمتر از یک و نیم سال مدیر آبی پوشان است تا پس از او فردی به نام اسماعیل خلیل زاده در تاریخ مدیریت این باشگاه ظهور کند. مردی که درباره نقش وی در خیلی از اتفاقات استقلال زیاد گفته شده است.
خلیل زاده با آنکه تنها ۴ ماه بعنوان سرپرست مدیرعاملی در راس امور اجرایی باشگاه قرار گرفت، اما همواره در هیات مدیره این باشگاه فردی موثر و تعیین کننده بود و در خیلی از معادلات آبی ها نقش مهمی داشته است.
در آخرین ماه از سال ۹۸ بار دیگر علی فتح الله زاده بعنوان مدیر به باشگاه بازگشت اما این دفعه عمر مدیریت وی بسیار کوتاه بود؛ چون با درک شرایط موجود متوجه شد شرایط برای همکاری مناسب نمی باشد و زیرساختی برای موفقیت و قهرمانی وجود ندارد. بنابراین فتح الله زاده تنها ۳ هفته پس از دریافت حکم مدیریت، استعفای خویش را عرضه داد.
حفظ شاکله تیم پس از سال ها
آبی پوشان سال ۹۹ را با مدیریت احمد سعادتمند شروع کردند. وی که قبل از این ریاست هیات مدیره استقلال را برعهده داشت، بعنوان مدیرعامل برگزیده شد و بهترین نقل و انتقالات استقلال در سالهای اخیر در دوره مدیریت وی رقم خورد. تنها فصلی که استقلالی ها توانستند شاکله خویش را حفظ کنند، احمد سعادتمند در نقل و انتقالات مدیریت باشگاه را بر عهده داشت.

احمد سعادتمند باوجود عمر مدیریتی کوتاه، تنها مدیرعامل استقلال در سالهای اخیر بود که توانست شاکله تیمش را حفظ کند
سعادتمند درست ۶ ماه پس از انتصاب به مدیر عاملی استقلال، با حکم عجیب و ۸ بندی هیات مدیره برکنار شد تا معاون وی احمد مددی جای او را پشت میز مدیریت بگیرد. مددی از ۱۰ مهر ۹۹ تا کنون مدیریت باشگاه استقلال را بر عهده دارد و هنوز دوران مدیریت وی در این باشگاه به یکسال نرسیده است.
نیمکت داغ و پر رفت و آمد
این فقط رفت و آمد مدیران استقلال در این سال ها بود و به همین نسبت مربیان هم در این باشگاه در رفت و آمد بودند. پس از کنار رفتن امیر قلعه نویی در سال ۹۴ از نیمکت آبی ها، هدایت آن به پرویز مظلومی رسید و عضو کنونی هیات مدیره استقلال یک فصل تمام هدایت این تیم را برعهده داشت.
بعد از وی نوبت به علیرضا منصوریان رسید که فصل شانزدهم را به صورت کامل روی نیمکت آبی پوشان بنشیند و در هفته ششم فصل هفدهم از کار برکنار شود.
پس از منصوریان وینفرد شفر می آید و وی در کمتر از دو فصلی که هدایت این تیم را برعهده داشت، یک مقام قهرمانی در جام حذفی به دست آورد و در اردیبهشت سال ۹۸ به طرز عجیبی در اواخر فصل از کار برکنار شد تا دستیار وی فرهاد مجیدی جانشین او شود.
آغاز سه گانه مجیدی
این نخستین مقطع از حضور سه گانه فرهاد مجیدی روی نیمکت آبی پوشان بود و از شروع فصل نوزدهم، آندره استراماچونی از ایتالیا به این تیم بپیوندد و در مدت زمانی کوتاه در این تیم انقلاب فنی بوجود آورد.
حضور استراماچونی در استقلال به نیم فصل هم نرسید و پس از جدایی وی، آبی پوشان ۳ هفته بدون سرمربی بازی کردند و فرهاد مجیدی برای بار دوم جانشین یک مربی در استقلال شد.

استراماچونی باوجود حضور کوتاه مدت در استقلال تبدیل به محبوب ترین مربی تاریخ این باشگاه شد
مجیدی پس از پذیرفتن شکست در فینال جام حذفی حاضر به همراهی تیمش در لیگ قهرمانان آسیا نشد تا مجید نامجو مطلق دستیار وی این مسئولیت را بر عهده بگیرد.
آبی ها فصل بیستم از لیگ برتر را با محمود فکری آغاز کردند و افزایش هجمه و انتقاد بر عملکرد وی سبب شد عمر مربیگری اش در استقلال به نیم فصل هم نرسد تا فرهاد مجیدی برای سومین بار جانشین یک مربی در استقلال شود.
جدایی ستاره ها عادتی دیرینه در استقلال
بی ثباتی در استقلال تنها به مدیر و مربی خلاصه نمی گردد و همه ساله در فصل های نقل و انتقالات شاهد رفت و آمدهای زیادی در این تیم بودیم که این هم مزیدی بر علت بوده است. رفت و آمد بازیکنان و جدایی ستاره ها در این تیم به حدی زیاد هست که شمارش کامل آن مقدور نباشد. اما به صورت خلاصه و نمونه میتوان به بازیکنان بزرگی مثل رحمتی، امید ابراهیمی، امید نورافکن، سجاد شهباززاده، سرور جباروف، مامه تیام، سید مجید حسینی، الهیار صیادمنش، رابسون جانواریو، علی کریمی، روزبه چشمی، پژمان منتظری و… اشاره نمود.
مرور این مقطع تاریخی در استقلال که کم افتخارترین دوران این تیم در تاریخ است نشان میدهد بی ثباتی و رفت و آمد فراوان در مدیریت، نیمکت و بازیکنان درون زمین که استقلال را بیشتر به محله برو بیا تبدیل نموده، از اصلی ترین عوامل ناکامی های آبی پوشان در دهه ۹۰ است. اتفاقی که حداقل آنرا در بحث بازیکنان در این فصل هم شاهد می باشیم و ممکنست دامنه آن به کادر فنی و تیم مدیریتی هم سرایت کند.
مدیران استقلال از شروع دهه ۹۰ تاکنون؛ ردیف مدیر شروع به کار خاتمه کار ۱ علی فتح الله زاده خرداد ۸۹ اردیبهشت ۹۳ ۲ بهرام افشارزاده اردیبهشت ۹۳ مرداد ۹۵ ۳ رضا حسنی خو مرداد ۹۵ مرداد ۹۵ ۴ سید رضا افتخاری مرداد ۹۵ تیر ۹۷ ۵ امیر حسین فتحی تیر ۹۷ آذر ۹۸ ۶ اسماعیل خلیل زاده آذر ۹۸ اسفند ۹۸ ۷ علی فتح الله زاده اسفند ۹۸ اسفند ۹۸ ۸ احمد سعادتمند فروردین ۹۹ مهر ۹۹ ۹ احمد مددی مهر ۹۹ تابحال مربیان استقلال از شروع دهه ۹۰ تاکنون ردیف مربی شروع به کار خاتمه کار ۱ امیر قلعه نویی خرداد ۹۱ اردیبهشت ۹۴ ۲ پرویز مظلومی خرداد ۹۴ خرداد ۹۵ ۳ علیرضا منصوریان خرداد ۹۵ شهریور ۹۶ ۴ مک درموت (موقت) شهریور ۹۶ مهر ۹۶ ۵ وینفرد شفر مهر ۹۶ اردیبهشت ۹۸ ۶ فرهاد مجیدی اردیبهشت ۹۸ خرداد ۹۸ ۷ آندره استراماچونی خرداد ۹۸ آذر ۹۸ ۸ فرهاد مجیدی آدر ۹۸ شهریور ۹۹ ۹ مجید نامجو مطلق شهریور ۹۹ مهر ۹۹ ۱۰ محمود فکری مهر ۹۹ اسفند ۹۹ ۱۱ فرهاد مجیدی اسفند ۹۹ تابحال


منبع:

1400/06/21
10:10:57
5.0 / 5
995
تگهای خبر: فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
ساماس - یوگا