مهر در گزارشی بررسی كرد؛

چهار تیم با شرایط خاص به دنبال جام

چهار تیم با شرایط خاص به دنبال جام

ساماس: چهار تیم مرحله نیمه نهایی رقابت های فوتبال جام حذفی در شرایطی آماده رویارویی و معرفی دو تیم صعودکننده هستند که دو تیم از این جمع برای اولین بار به این مرحله رسیده اند.به گزارش ساماس به نقل از مهر، با به انتها رسیدن مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی کشور و اضافه شدن ملوان به جمع ۳ تیم دیگر، حالا تنها استقلال، ملوان، فولاد و گل گهر هستند که در سی و چهارمین دوره جام حذفی فوتبال کشور شانس قهرمانی دارند.
۱۳ تیم با سابقه قهرمانی
در ۳۳ دوره پیشین جام حذفی، تنها ۱۳ تیم قهرمانی این مسابقات را تجربه کرده اند که نام گل گهر و فولاد در میان این تیم ها قرار ندارد و در صورتیکه هر یک از این دو تیم قهرمان سی و چهارمین دوره جام حذفی کشور شوند، این افتخار را برای نخستین بار تجربه می کنند. فولاد و گل گهر نه تنها قهرمانی در جام حذفی، بلکه حتی حضور در دیدار نهایی این مسابقات را هم تجربه نکرده اند.
استقلال و ۱۲ بار حضور در فینال
استقلال پر افتخارترین تیم در تاریخ مسابقات جام حذفی با ۱۲ بار حضور در فینال و ۷ قهرمانی در این مسابقات است؛ و ملوان هم بعد از استقلال، پرسپولیس، ذوب آهن و سپاهان با ۴ بار حضور در فینال و ۳ قهرمانی، پنجمین تیم پر افتخار در جام حذفی است.
آخرین قهرمانی ملوان در جام حذفی به سال ۶۹ باز می گردد که در ضربات پنالتی استقلال را شکست داد و به این افتخار رسید و آخرین حضور این تیم در فینال به سال ۹۰ باز می گردد که در فینال مغلوب تیم پرسپولیس شد.
اولین قهرمان حذفی
ملوان نخستین قهرمان جام حذفی کشور است که در فینال این مسابقات با غلبه بر تراکتور به این عنوان رسید. استقلال که پر افتخار ترین تیم در این مسابقات است، برای نخستین بار در دومین دوره این مسابقات که در سال ۱۳۵۷ برگزار شد بعد از غلبه بر تیم هما در فینال، به این افتخار رسید.
۱۸ سال انتظار برای تکرار قهرمانی
آبی پوشان برای دست یابی به دومین قهرمانی خود در این مسابقات زمان زیادی صبر کردند و ۱۸ سال پس از نخستین قهرمانی، در سال ۷۵ دومین قهرمانی خویش را به دست آوردند. آنها در سال ۷۵ و با دو پیروزی در دو بازی رفت و برگشت فینال مقابل برق شیراز به این مقام رسیدند.
تیم استقلال در سال ها ۵۷، ۷۵، ۷۹، ۸۱، ۸۷، ۹۱ و ۹۷ جمعاً ۷ بار به مقام قهرمانی رسیده اند و در سال های ۶۹، ۷۸، ۸۳، ۹۵ و ۹۹ هم بعد از شکست در فینال، قهرمانی را از دست داده اند.
تیم فوتبال ملوان هم در سالهای ۵۵، ۶۵ و ۶۹ به قهرمانی در جام حذفی رسیده و در سالهای ۶۶، ۶۸، ۷۱ و ۹۰ با شکست در فینال قهرمانی را از دست داده اند.

آخرین قهرمانی استقلال در جام حذفی سال ۱۳۹۷
همه قهرمان ها و فینالیست ها
در ۳۳ دوره گذشته این مسابقات استقلال (۷)، پرسپولیس (۶)، ذوب آهن (۴)، سپاهان (۴)، ملوان (۳)، تراکتور (۲)، بهمن، فجر سپاسی، برق شیراز، صبا، نفت تهران، شاهین اهواز و سایپا (هر کدام یک بار) به قهرمانی در جام حذفی رسیده اند.
داماش گیلان (۲ بار)، هما، خیبر خرم آباد، جنوب اهواز، ابومسلم، راه آهن، گسترش فولاد، شاهین بوشهر، مس کرمان و خونه به خونه هم تیم هایی هستند که به فینال رسیده اند اما طعم قهرمانی را در جام حذفی نچشیده اند.
استقلال با ۱۲ بار حضور در فینال بیشترین صعود به فینال را تجربه کرده و بعد از آن پرسپولیس با ۸، ملوان با ۷، ذوب آهن و تراکتور با ۵ و سپاهان با ۴ بار حضور در فینال بیشترین تجربه رسیدن به فینال این مسابقات را دارند. سپاهان تنها تیمی است که بیشتر از یک مرتبه به فینال این مسابقات رسیده و هیچگاه در فینال بازنده نبوده است. این تیم ۴ بار به فینال این مسابقات رسیده و ۴ قهرمانی هم در کارنامه اش دارد.
قهرمانی های متوالی
استقلال که بیشترین تعداد قهرمانی در جام حذفی را دارد، تابحال قهرمانی ها متوالی در این مسابقات نداشته است. پرسپولیس، سپاهان و ذوب آهن ۳ تیمی هستند که هر کدام یک مرتبه توانسته اند از قهرمانی شان دفاع کنند و تنها تیم هایی هستند که هر کدام ۲ قهرمانی متوالی دارند.
سپاهان در سالهای ۸۵ و ۸۶، پرسپولیس در سالهای ۸۹ و ۹۰؛ و ذوب آهن در سالهای ۹۴ و ۹۵ قهرمانی های متوالی به دست آورده اند تا از این نظر تیم های شاخص این مسابقات باشند.
پرافتخارترین مربی حذفی از انزلی می آید
در حالی که دو تیم تهرانی استقلال و پرسپولیس بیشترین سهم را از قهرمانی و رسیدن به فینال دارند، پر افتخارترین مربی در جام حذفی یک مربی کهنه کار از بندر انزلی است که عموم افتخارات این تیم با او بوده است.
بهمن صالح نیا با ۶ بار حضور در فینال و ۳ قهرمانی در جام حذفی، پر افتخارترین مربی در این مسابقات است و بعد از وی علی پروین و علی دایی هر کدام با ۳ بار حضور در فینال و ۳ قهرمانی همراه با پرسپولیس، بعد از صالح نیا قرار دارند. امیر قلعه نویی با ۴ بار رسیدن به فینال و ۲ قهرمانی، پورحیدری با ۳ بار رسیدن به فینال و ۲ قهرمانی، لوکا بوناچیچ و یحیی گل محمدی با ۳ بار رسیدن به فینال و ۲ قهرمانی، از دیگر مربیان پر افتخار در تاریخ این مسابقات هستند.

بهمن صالح نیا با ۳ قهرمانی و ۳ نایب قهرمانی، پرافتخارترین مربی جام حذفی
مربیان خارجی
بوناچیچ ۲ بار با سپاهان و یک مرتبه با مس کرمان حضور در فینال جام حذفی را تجربه نمود و با ۲ قهرمانی همراه با سپاهان، پرافتخارترین مربی خارجی این مسابقات است.
اولین مربی خارجی که قهرمانی در جام حذفی را تجربه کرد، ولادیمیر جگیچ اهل یوگسلاوی سابق بود که در سال ۵۷ همراه با استقلال به مقام قهرمانی جام حذفی رسید. ابراهیم بیوگرادلیچ، زلاتکو کرانچار و تونی اولیورا هم همچون مربیان خارجی هستند که تیم های خویش را به فینال جام حذفی رسانده، اما با شکست در فینال طعم قهرمانی را نچشیده اند.
قهرمان ها و نایب قهرمان هایی که دیگر وجود ندارند
نگاهی به تاریخ ۴۵ ساله جام حذفی و ۳۳ دوره گذشته از این مسابقات که دومین جام معتبر ایران است، تیم هایی را مشاهده می نماییم که به قهرمانی این مسابقات رسیده و یا حضور در فینال را تجربه کرده اند، ولی اکنون دیگر وجود خارجی ندارند.
شاهین اهواز، بهمن کرج، برق شیراز، صبا باتری و نفت تهران ۵ تیمی هستند که با سابقه قهرمانی در جام حذفی دیگر وجود خارجی ندارند و باید به اینها اضافه کرد تیم هایی مثل هما، جنوب اهواز، ابومسلم و خونه به خونه را که با سابقه رسیدن به فینال جام حذفی منحل شده و تنها نامی از آنها باقی مانده است.
جدول کامل مسابقات جام حذفی کشور؛ردیفسالقهرمانفینالیست۱۱۳۵۵ملونتراکتور۲۱۳۵۷استقلالهما۳۱۳۶۵ملوانخیبر خرم آباد۴۱۳۶۶پرسپولیسملوان۵۱۳۶۸شاهین اهوازملوان۶۱۳۶۹ملواناستقلال۷۱۳۷۰پرسپولیسملوان۸۱۳۷۲سایپاجنوب اهواز۹۱۳۷۳بهمن کرجتراکتور۱۰۱۳۷۵استقلالبرق شیراز۱۱۱۳۷۶برق شیرازبهمن کرج۱۲۱۳۷۸پرسپولیساستقلال۱۳۱۳۷۹استقلالبهمن کرج۱۴۱۳۸۰فجر شهید سپاسیذوب آهن۱۵۱۳۸۱استقلالفجر سپاسی۱۶۱۳۸۲ذوب آهنفجر سپاسی۱۷۱۳۸۳سپاهاناستقلال۱۸۱۳۸۴صبا باتریابومسلم۱۹۱۳۸۵سپاهانپرسپولیس۲۰۱۳۸۶سپاهانصبا باتری۲۱۱۳۸۷استقلالداماش گیلان۲۲۱۳۸۸ذوب آهنراه آهن۲۳۱۳۸۹پرسپولیسگسترش فولاد۲۴۱۳۹۰پرسپولیسملوان۲۵۱۳۹۱استقلالشاهین بوشهر۲۶۱۳۹۲سپاهانپرسپولیس۲۷۱۳۹۳تراکتورمس کرمان۲۸۱۳۹۴ذوب آهننفت تهران۲۹۱۳۹۵ذوب آهناستقلال۳۰۱۳۹۶نفت تهرانتراکتور۳۱۱۳۹۷استقلالخونه به خونه۳۲۱۳۹۸پرسپولیسداماش۳۳۱۳۹۹تراکتوراستقلال۳۴۱۴۰۰؟؟؟؟

1400/05/03
14:42:42
5.0 / 5
1088
تگهای خبر: فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
ساماس - یوگا