فریبرز عسكری عنوان كرد:

كرونا معادلات تكواندو را بهم زد

كرونا معادلات تكواندو را بهم زد

به گزارش ساماس سرمربی تیم ملی تکواندو ایران ضمن اشاره به شرایط این تیم برای حضور در المپیک اظهار داشت: ملی پوشان ما تشنه حضور دراین میدان بزرگ بودند اما ویروس کرونا معادلات ما را به هم زد.به گزارش ساماس به نقل از مهر، تیم ملی مردان کشورمان از سال ۱۳۹۶ تمرینات خویش را زیر نظر فریبرز عسکری مربی با اخلاق تکواندو جهت شرکت در میادین مختلف و کسب امتیاز به منظور حضور در بازی های المپیک توکیو شروع کرد که در این راه موفقیت های بسیاری را برای این رشته به همراه آورد.
هرچند تکواندو ایران در این راه سخت با چالش هایی همچون عدم صدور ویزا برای شرکت در مسابقات جهانی، صدمه هادی پور، تعویق المپیک، ویروس کرونا و … دست و پنجه نرم کرد اما در نهایت موفق به کسب دو سهمیه المپیک توسط آرمین هادی پور (وزن ۵۸- کیلوگرم) و میرهاشم حسینی (وزن ۶۸- کیلوگرم) شد و سجاد مردانی هم در حالی سهمیه را از دست داد که اختلاف امتیاز اندکی با نفر بعدی داشت.
فریبرز عسکری سرمربی تیم ملی در فاصله کمتر از ۱۳ روز تا آغاز این رویداد بزرگ ورزشی با روابط عمومی فدراسیون تکواندو به گفتگو پرداخته است:
رنکینگ سیستم، مسیر سختی است که فدراسیون جهانی برای المپیک در نظر گرفت
کسب جواز حضور از راه رنکینک سیستم مسیر بسیار سختی است که فدراسیون جهانی تکواندو برای حضور در المپیک تعیین کرده است؛ تکواندوکاران باید سالی ۴ تا ۵ مرتبه مسابقات گرندپری را به جز رقابت های جهانی و قاره ای پشت سر بگذارند که کسب هر مدال در ارتقا جایگاه هوگوپوشان و نزدیک تر شدن آنها به المپیک تأثیرگذار است. همین رنکینگ هم جدول لگاریتمی دارد که هر سال امتیازات پیش از آن کسر می شود و همه این موارد دستیابی به این مهم را دشوار می کند.
در ابتدای ورود که کار خویش را آغاز کردم فرزان عاشورزاده، مهدی خدابخشی و سجاد مردانی جز نفراتی بودند که از المپیک قبل در رنکینگ قرار داشتند و آرمین هادی پور و میرهاشم حسینی هم تکواندوکاران تازه واردی بودند که امتیاز کمتری در رنکینگ داشتند. از میان این نفرات فرزان علیرغم شایستگی به خاطر کاهش وزن بسیاری که طی این سال ها داشت دیگر نتوانست در این وزن همانند گذشته موفق عمل کند، مهدی هم در بین راه از ما جدا شد و به علت ازدواج به کرواسی رفت اما سجاد مردانی تا لحظه آخر تلاش خوبی داشت و تنها بخاطر امتیازاتی که از او کم شد و با اختلاف ناچیز نتوانست سهمیه توکیو را بدست آورد. او واقعاً توانمندی کسب سهمیه را داشت، کمااینکه در سال آخر و در هر ۴ گرندپری موفق به تصاحب مدال شد و این در حالی بود که این اتفاق برای نفرات سوم تا پنجم رنکینگ نیفتاد اما موفق شدند جواز بگیرند.
خدا را شکر آرمین هادی پور و میرهاشم حسینی با عنایت به عملکردی که داشتند امتیازات لازم را بدست آوردند و توانستند سهمیه حضور در المپیک توکیو را کسب کنند؛ آنها مسیر خیلی سختی را پشت سر گذاشتند اما با همت و تلاشی که داشتند این افتخار را به نام خود ثبت کردند و بعنوان المپین های تکواندو در توکیو حضور دارند. برای کسب امتیاز مجبور و محکوم به پیروزی بودیم
جدای از مسیر سختی که باید طی می شد ما در سال ۱۳۹۸ با چالش رقابت های جهانی رو به رو شدیم و تا لحظات پایانی برای صدور ویزا گرفتار مشکل بودیم؛ حتی برخی از ورزشکاران ما همچون میرهاشم حسینی و عرفان ناظمی حضور در این رقابت ها را از دست دادند؛ این رویداد برای ما خیلی مهم بود و هنوز هم اعتقاد دارم عدم صدور ویزا حساب شده بود چونکه ۷ ماه قبل در مسابقات گرندپری منچستر نمایندگان انگلیس را شکست دادیم و برای روادید دقیقاً روی همین نفرات دست گذشته شد. با عنایت به این که این رقابت ها امتیاز بالایی داشت نه تنها مسیر کسب سهمیه را برای ما هموارتر می کرد بلکه هم اکنون میرهاشم می توانست در رده ۲ قرار بگیرد و این حجم از فشار و استرس را تحمل نکند.
اکنون که در این خصوص صحبت می نماییم تمامی این اتفاقات افتاده و از آن گذر کرده ایم اما در آن روز نمی دانستیم مقرر است چه اتفاقی بیفتد و در آن برهه زمانی امتیازات جهانی برای ما خیلی حیاتی بود. خدا را شکر با غیرت بچه ها توانستیم شرایط را تغییر دهیم و با وجود خاطره تلخ این رقابت ها، به فاصله دو هفته میرهاشم در مسابقات گرندپری با شکست دادن دای هون لی کره ای که سه سال بود باخت نداشت، مدال طلا را بدست آورد.
اعتقاد دارم برای رشد در هر زمینه ای شرط اول پذیرش است، اگر ما قبول نماییم که نمی توانیم شرایط پیش آمده را تغییر دهیم و با این مورد کنار بیاییم شروع مسیر موفقیت خواهد بود. خدا را شکر پس از شوک رقابت های جهانی ملی پوشان همراهی کردند و به این باور و پذیرش رسیدند که این مسابقات با تمام تلخی های خود به پایان رسیده و ما برای کسب امتیازات لازم مجبور و محکوم به پیروزی هستیم؛ آنها در این زمان خیلی سخت کوشیدن و من شاهد زحمات طاقت فرسای آنها بودم. تنها حسرت باقی مانده عدم کسب سهمیه سجاد مردانی بود
فشار مسابقات بسیار بالا بود و همه تیم های دنیا سرمایه گذاری کردند تا در المپیک حضور داشته باشند؛ عملکرد تکواندوکاران واقعاً قابل قبول بود و تنها حسرت باقی مانده از این مسیر عدم کسب سهمیه سجاد مردانی بود؛ سجاد در این زمان واقعاً کوشش کرد و از ۱۴ مسابقه ای که با هم رفتیم در ۱۱ مسابقه مدال گرفت؛ از تلاش و زحمات بچه ها راضی هستم اما بدون شک تلخی عدم حضور سجاد با ما باقی می ماند.

بچه ها واقعاً تشنه حضور در المپیک بودند
در راهی قرار گرفتیم که دو تکواندوکار جوان داشتیم و با وجود سختی ها در راه موفقیت بودند؛ زمانی که بچه ها موفق به کسب سهمیه شدند ۶ ماه تا المپیک باقی مانده بود و عزم خویش را برای حضوری موفق در این رقابت ها جزم کرده بودند و تشنه شرکت در این میدان بزرگ بودند اما ویروس کرونا معادلات ما را به هم زد.
وقفه ناخواسته و تحمیلی که برای حضور در این رقابت ها صورت گرفت تمام برنامه های ما را به هم ریخت و ما به نقطه شروع برگشتیم ولی بچه ها این مسئله را پذیرفتند که این شرایط بر تمام دنیا حاکم شده و ما هم مستنثی نیستیم.
متأسفانه کرونا مشکلاتی را هم بر سر راه ما قرار داد، صدمه دیدگی آرمین هادی پور، عدم حضور در رقابت ها و دوری از میدان مسابقات همچون این مشکلات بود. بنابراین مجبور شدیم از آنها در مسابقات آسیایی استفاده نماییم که در حالت کلی حضور بچه های المپیکی اتفاق خوبی نبود اما بالاجبار در این رقابت ها شرکت کردند. این شرایطی بود که به وجود آمد، باید از آن استفاده می کردیم که با عنایت به فرصتی محدود این صورت گرفت و سعی کردیم تاثیر منفی این مسئله را به حداقل برسانیم. برخی تنها نتیجه را می بینند
با توجه به این که من هم مبارز و هم مربی بودم از روزی که آمدم به خودم قول دادم نفراتی که محق هستند به حق خود برسند، هرچند بابت این قضیه بارها مورد انتقاد قرار گرفتم و این هم به این خاطر است که نتیجه گرا هستیم؛ بچه ها در انتخابی ها از چندین فیلتر رد می شوند تا جواز حضور در اردو را می گیرند اما برخی تنها نتیجه را می بیند.

تمام تلاشم را می کنم تا روزی که بعنوان سرمربی سکان تیم ملی را برعهده دارم همانند قبل رقابت های انتخابی شفافی را در حضور اصحاب رسانه، تماشاچیان و مربیان برگزار کنم. تا هم اکنون در مسابقات انتخابی هر تکواندوکاری که از سه بازی دو برد را بدست می آورد انتخاب می شود و در ادامه راه هم اگر در خدمت تیم ملی باشم شرایط به همین منوال است و تلاش می کنم نفرات شایسته به اردو راه پیدا کنند؛ اما بحث این است که باید به این مورد نگاه دراز مدت داشته باشیم، پس از المپیک تمام تیم های دنیا شرایط را تغییر می دهند و نگاهشان به ۴ سال بعد است و برای المپیک بعدی برنامه ریزی کند؛ ما هم باید با همین برنامه پیش برویم و چه فریبرز عسکری و چه هر کس دیگری آمد به او این اختیار را بدهیم تا برنامه ای ۴ ساله داشته باشد. باید دید هدف ما از حضور در رقابت های آسیایی چه بود؟
از دو منظر باید به رقابت های آسیایی نگاه نماییم و دید هدف ما از حضور در این رقابت ها چه بود؟ المپیکی های ما ۱۶ ماه از میدان مسابقات دور بودند، آرمین هادی پور گرفتار مشکل زانو بود و ما نمی دانستیم او تا چه حد می تواند مبارزه کند و از سویی هم مبحث سیدبندی حسینی ملاک بود؛ دائماً حریف اسپانیایی که در مسابقات دیگری حضور داشت را رصد می کردیم تا ببینم میرهاشم تا چه مرحله باید پیش برود. بنابراین ما روی این دو وزن حساب نکردیم و مبنا را بر این گذاشتیم که شاید از این دو وزن اصلاً نخواهیم امتیاز بگیریم؛ در واقع ما مجبور بودیم روی ۴ نفر در این رقابت ها حساب نماییم.
اگر مبنا برای المپیک بعدی کسب سهمیه از راه رنکینگ سیستم باشد باید فدراسیون حمایت های دولت، وزارت و کمیته را در کنار خود داشته باشد تا انشالله بتوانیم در مسابقات مختلف شرکت نماییم و امتیازات لازم را جمع آوری نماییم. یک جوان هرچقدر مستعد اما اگر به رویدادی اعزام نشود کاری از ما بر نمی آید؛ در سری مسابقات گرندپری ۳۲ نفر برتر حضور دارند و ما باید این جوانان را به تورنمنت های مختلف اعزام نماییم تا بین ۳۲ نفر قرار بگیرد، بعد در گرندپری ها شرکت نمایند و جز ۶ نفر اول قرار بگیرند. این که فقط بخواهیم روی کاغذ صحبت از جوان گرایی نماییم اصلاً صحیح نیست و برای این مورد باید دست مربی باز باشد تا بتواند از ابزارهای خود بهره برده و امتیازات لازم را جمع نماید. خواهشم از مسئولین است که اگر مبنا بر این باشد که از راه رنکینگ سهمیه بگیریم بودجه ای برای این مورد در نظر بگیرند. المپین های تکواندو مثل یک سرباز می جنگند
هنوز هستند هموطنانی که نمی دانند آرمین صدمه جدی دارد اما باید این مورد را در نظر بگیرند که او گرفتار پارگی ACL شده و سه جراح متخصص اعلام نمودند که باید جراحی کند؛ ما هم می دانیم که این مورد باید اتفاق بیفتد اما اگر آرمین عمل کند المپیک را از دست می دهد و پس در واقع ما یک بازیکن ۵۰ درصد داریم و به جهت اینکه این درصد را بالاتر ببریم بررسی کردیم تا ببینیم آرمین در چه زوایایی پایش گرفتار مشکل می شود تا این موارد را از تمرین حذف نماییم و بر بخش های که می تواند فعالیت داشته باشد، تمرکز نماییم. برای وی در میدان سیستم مبارزه خاصی را طراحی کردیم تا کمترین فشار به پای او وارد شود و اگر اتفاق خاصی پیش نیاید می تواند همانند رقابت های آسیایی مبارزه کند.
آرمین و میرهاشم از بهترین تکواندوکارانی هستند که با آنها کار کرده ام؛ آرمین واقعاً مثل یک سرباز می جنگند و میرهاشم هم به همین شکل تلاش می کند و با روحیه بالا و جنگندگی که دارد ما را خیلی امیداور کرده است.

شرایط المپیک متفاوت از دیگر رویدادها است
هم در قامت مربی و هم بازیکن تجربه حضور در المپیک را دارم، این مسابقات با تمام رویدادهایی دیگر فرق می کند. شاید کسی در مسابقات جهانی مختلف شرکت کرده باشد اما شرایط المپیک متفاوت و سنگین است و این بخاطر جو و محیطی است که در آن حضور دارند وگرنه رقبا همان حریفان هستند اما فشار روانی بالایی دارد. من این شرایط را درک کرده ام و تمام تلاش خویش را می نماییم تا از این تجربیات بهره برده و بچه ها آماده حضور در مسابقات شوند. تلاش می نماییم از چیزی غافلگیر نشویم
گروه آنالیز ما بازی تمام رقبا را استخراج کردند و جدول مبارزات ترسیم شده است؛ برپایه اطلاعاتی که داشتیم طراحی تمرین کرده ایم تا بهترین بهره را ببریم. ما معیاری برای سنجش روانی بچه ها نداریم تا ببینیم در چه شرایطی قرار دارند اما در ظاهر همه چیز خوب است و تلاش می نماییم تا خللی به عملکرد المپیکی های تکواندو وارد نشود و از چیزی غافلگیر نشویم. اینکه تکواندوکاران به اسم ایران در المپیک می جنگند سبب افتخار است
تقاضای من از مردم این است که به ورزشکاران حرفه ای و منطقی نگاه کنند و از رؤیا پردازی دست بردارند؛ با عنایت به شرایط سختی که وجود دارد تمام بار روی ورزشکاران قرار می گیرد و سطح توقعات از آنها بالا رفته است اما این مورد با شرایط هم خوانی ندارد؛ همین که این نفرات به این میدان راه پیدا کردند، جای تقدیر دارد و این که به اسم ایران در المپیک می جنگند سبب افتخار است. از مردم می خواهم با انرژی مثبت برای بچه ها و دعای خیری که بدرقه راه آنها می کنند کمک کنند تا در روز مسابقات بهترین عملکرد را داشته باشند؛ باید بچه ها را با عملکرد آنها بسنجیم نه مدالی که کسب می کنند.


منبع:

1400/04/20
13:20:18
5.0 / 5
1086
تگهای خبر: پذیرش , جراحی , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ساماس - یوگا